BCG Aşısı Tarihçesi

BCG aşısı için; 1908’de Calmet ile Guerin ilk aşı çalışmalarına başlamıştır. Çalışmalar sonunda 1921 yılında ilk aşı ortaya çıkmıştır. Türkiye ‘de ilk aşı 1951 yılında uygulanmaya başlanmıştır.

1997 yılında doğar doğmaz olmak üzere 4 doz uygulanmaya başlanmıştır.  Daha sonra 3. ve 4. dozları nüfusun sadece %10′ luk kısmına uygulanabilmesi  ve tekrarlayan dozların  düşük etkinliğini nedeniyle iki doza indirilmiştir. 2006 yılından itibaren rapel dozunun etkinliğinin tartışılması üzerine tek doza indirilmiştir.

Sağlık Bakanlığı Genişletilmiş Bağışıklama Programında, Türkiye de;  doğumdan 2 ay sonra yani (0-3 ay) 3. Ayın içinde BCG aşısı yapılmasını önerir ve hayat boyu sadece tek doz BCG aşılanması öngörülmüştür.

Eğer bebek 3. Ayını bitirmiş (90 günü dolmuşsa)ise veya daha büyükse BCG aşısı yapılmadan önce Tüberkülin Deri Testi (PPD testi) yapılarak sonucu değerlendirilir ve sonuca göre bebek Hekim tarafından yönlendirilir.

BCG aşısı yapılmış çocuklara skar izi (sol omuzda yara izi) olsun olmasın BCG aşısı tekrar uygulanmaz.

Hiç aşılanmamış bebeklerde ise; 6 yaşından sonra BCG aşısı yapmaya gerek yoktur.

BCG(Verem Aşısı) aşısı Aile Sağlığı Merkezlerinde ve hastanelerde ücretsiz olarak ve bu konuda eğitim almış sağlık çalışanları tarafından uygulanmalıdır.

**İşim gereği çok fazla aşı yapmam ve takip etme şansım olması nedeniyle sizlere aşağıdaki görseller ile tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım.

Aşının görünüm aşamaları;

Aşı uygulandıktan sonra; aşı yerinde 5-6mm çapında papül(beyaz halka) 20-30 dk. İçerisinde kaybolur.

3-4 hafta sonra aşı yerinde bir nodül oluşur. Bu nodül kızarır ve 6. haftaya doğru aşı yeri hafif bir şekilde akar.

         

ve 8. Haftada kabuk bağlar. Birkaç hafta sonra kabuk düşerek yerinde skar(iz) bırakır ve bu iz yaşam boyu kaybolmaz.

BCG aşısı uygulandıktan sonra bebek yaklaşık 3 ya da 4 aylıkken başlayan kızarıklık, akıntı 1 yaşına kadar ara ara söner ve alevlenip tekrar kabarır. Bu durumda endişe edilecek bir şey yoktur.

Kabuk kesinlikle koparılmaya çalışılmamalıdır. Aşı uygulandıktan sonra uygulanan bölgeye su ile teması önlenmelidir. Kıyafeti ile teması sorun yaratmaz. Bebeğin omzunda acı oluşturmaz. Aşı sonrası 3 gün banyo önerilmemektedir. Aşı sonrasında 2-3 gün ateş takibi yapılmalıdır.

Bebek aşıya gitmeden hemen önce ya da 1 gün önceden banyo yaptırabilirsiniz. Aşı sonrası sol omuza su temas etmeyecek şekilde vücut silinebilir.

Aşı yapılan bölgenin doğal olarak iyileşmesine olanak tanıyın. O bölge temiz ve kuru tutulmalıdır. Krem veya merhem sürülmemelidir. Aşı yapılan bölgeye yapışkan bant veya bez koymayın.

BCG aşısında uygulandıktan sonra nadiren de olsa bazı komplikasyonlar görülebilir. Bunlardan ilki lenfadanit( lenf bezi iltihabı) ve aşı yerinde abse oluşumudur. Koltuk altı ve boyunda şişlik ve aşı bölgesinde artan ve yayılan kızarıklık durumlarında, mutlaka öncelikle aşıyı uygulayan sağlık personeline ve bebeğinizi takip eden Hekime başvurmalısınız.

  


Görsel kaynak; http://www.thetraveldoctor.com.au

Tarihçe; www.gsksaglik.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error:
%d blogcu bunu beğendi: