Merhabalar, bu yazımda sıkça sorun yaşadığımız hatta bazen kâbusa dönebilen kardeş fikrini, bebeğinize alıştırma konusunda sizlere kendi deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım. 26 aylık bir kızım var ve yeni bir bebek bekliyoruz. Bazı çocuklar kardeş fikrine hazır olduklarının bence sinyallerini veriyorlar. Benim kızım da kuzeni ile (aralarında 10 ay var) beraber büyüdükleri için, sürekli kardeş fikriyle hareket ediyor. Kendisine bir şey aldığımızda hemen kuzenine de almak istiyor ve bir yere giderken kuzeni de gelsin istiyor vs.

Her ne kadar hazır olma sinyali verse de iki yaşında bir çocuktan bahsettiğimi unutmamak gerekiyor. Her anlamda kardeşinin geleceğine onu hazırlamam gerektiği hep aklımda. Öncelikle en başından yani Zehra’ma Kardeşi olacağını nasıl söylediğimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

  • Biz sürekli oyun oynayan koşan zıplayan anne kızız. Gebelik boyunca dikkat etmem gerektiği ve bazen fiziki yetersizlikler nedeni ile koşmak zıplamak benim için çok mümkün olmayacaktı. Zehra bunları yapmak istediğinde “olmaz, yapamam” tarzında olumsuz kelimeler kullanmak istemediğim için öncelikle karnımı gösterip “Zehra burada kardeşin uyuyor; uyuyup büyüyünce yanımıza gelecek. Ben zıplarsam uyanır ve ağlar o yüzden çok zıplamayalım” dedim. Tabi ki anlamayan gözlerle yüzüme baktı. Ancak bir kaç kez aynı cümleyi her zıplamak istediğinde tekrar ettim ve kısa sürede kabullendi.
  • Daha sonra “bak kardeşin sana ne gönderdi” deyip ona minik süprizler aldık ve hepsini kıyafetimle karnım arasına sıkıştırıp Zehra’nın almasını sağladık.
  • 29 haftalık hamileyim ve bebeğimiz için ufak tefek alış veriş yapmaya başladık. Zehra’mla beraber kardeşine kıyafet almaya gittiğimizde seçenek sunup kardeşine hangisini alacağımızı onun karar vermesini sağladım.
  • Zehra ya sürekli abla olacaksın demek ona isteği dışında bir dayatma olacağı için; “Kardeşin gelince seninle ve Mete’yle (Mete Zehra’nın kuzeni) oyun oynayacak, sizinle parka gidecek” tarzında günlük aktivitelerinde de kardeşini yadırgamadan, yükmüş gibi hissetmeden kabullenmesine yardımcı olmaya çalışıyorum.
  • Ultrason resimlerini evdeki herkesle beraber Zehra’ma da gösterip kardeşinin ne zaman geleceğini ona anlatıyorum.

Bunlar benim okuyarak ve sorarak öğrendiğim yöntemlerim. Tabi ki her ne olursa olsun ne kadar hazırlasam da kıskanması kaçınılmaz olacak. Ben şimdi böyle yaparak en az hasarla kardeş kıskançlığını atlatmayı planlıyorum. Umarım her şey hayal ettiğim gibi olur. Biliyorum ki her iki bebeğimin de bana ihtiyacı olacak, elimden geldiğince şimdiden enerji depolamaya çalışıyorum. Eğer kardeş fikrini benimsetmek zorlanıyorsanız ya da nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsanız Psikolog desteği almakta fayda var.

Yeni haberlerle Görüşmek üzere 👋 Kendinize çok iyi bakın.

 

Fotoğraf kaynak: http://www.ellabellaphotos.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error:
%d blogcu bunu beğendi: