Bu konu ne alaka demeyin 🙂 Daha önce bebek bakmamış biri için bebek kakasının nasıl göründüğünü ve beslenme ile değişen çeşitlerini bilmesi önemlidir. Ben bu işi yapmıyor olsam eminim tüm anneler gibi düşünürdüm. ”Ee kaka yaptı ama bu görüntü normal mi? Acaba Hekime danışmak gerekir mi? ya da resmini çekip mi atsam? ”

Bu konunun ne kadar kafanızı karıştırdığını bildiğim ve bununla ilgili bir sürü resim aldığım için bu yazıyı genel kaka görselleri ile sizlerle paylaşmak istedim. Yazı içeriğinde bol bol kaka olacağı için belki mideniz kaldırmayabilir:) Önceden uyarmak isterim..

Mekonyum;

Bebeğinizin ilk kakasına mekonyum denir. Bilirübin içeren mekonyumun rengi koyu yeşil ve siyah arasındadır. Genelde doğumda bebeğin anal açıklığı (makat) kontrol edilir ve bebeğin mekonyumu kendiliğinden 48 saat içinde yapması beklenir. Kıvamı katı ve hafif yapışkandır. Fazla kokulu değildir.  İki-dört gün içerisinde bebeğin beslenme şekline göre (anne sütü ya da formül mama) rengine dönüşerek açılmaya başlar.

 

Anne sütü ile beslenen bebek;

Anne sütüyle beslenen bebeklerin kakaları açık sarı (hardal) renkte ve sıvı kıvamlıdır. Kimi zaman kakanın içinde ufak sarımsı tanecikler görülebilir.

 

 

 

 

Formül Mama ile beslenen bebek;

Formül mama kakasıFormül mama ile beslenen bebeklerin kakaları, anne sütüyle beslenen bebeklerin kakalarına oranla  daha katıdır. Rengi biraz daha koyu sarı ve kıvamı humus kıvamına yakındır. Devam sütüyle beslenen bebeklerin kakasının kokusu normal kaka kokusuna biraz daha yakındır.

 

 

 

Katı Gıda Kakası

Bebekler katı gıdaya geçince kakalarının rengi ve kıvamı biraz daha koyulaşır. Rengi önce yavaş yavaş yeşilimsi kahverengiye, sonrasında tam kahverengiye döner. Ancak katı gıdaya geçilse bile, bebeğin beslenmesi çoğunlukla anne sütü ya da devam sütünden oluştuğu sürece yetişkin kakasına kıyasla kıvamı oldukça sıvı ve yumuşaktır. Katı gıdaların çeşidi ve bebek beslenmesindeki ağırlığı arttıkça kakanın kokusu bildiğimiz kaka kokusuna yaklaşır ve kıvamı sertleşmeye başlar.

 

Kabızlık (Konstipasyon)

Mutlaka Hekime danışılmalı ve nedeni araştırılmalıdır.

 

 

 

İshal (Diyare)

Günde 4 ve daha fazla sulu kaka varlığında ishal kabul edilir. Öncelikle takip edilip kaka sayısı tutulmalı ve mutlaka sonrasında Hekime danışılmalıdır. İçeriğinde mukus, yağ damlacıkları olup olmadığı mutlaka gözlemlenmelidir.

 

 

Kanlı kaka

Kaka içerisinde kan görüldüğünde vakit kaybedilmeden mutlaka Hekime danışılmalıdır. 

 

 

Rota Virüs Pozitif Varlığında Olan Kaka

Kaka özelliği bu renk ve kıvamda ise mutlaka Hekime başvurulmalıdır. Bu renkte kaka çıkışı varken kusma da tabloya eşlik edebilir.

 

 

NOT;

**Bebeğin kaka özelliğinde olan değişim normal olabileceği gibi hastalık belirtisi de olabilir.

**Resimlerle genellikle sık olarak görülen kaka çeşitlerini anlatmaya çalıştım. Kaka rengi ve özelliği daha önce görmediğiniz( ya da yukarıdaki resimden herhangi birine benzemiyorsa) bir görüntüde ise  mutlaka bezi de yanınıza alarak ya da fotoğrafını çekerek Hekiminize göstermelisiniz. Kakadan örnek almak isteyebileceğinden bezi yanınızda götürmeniz tedavi süreci için çok daha iyi olacaktır(Hekime gitmeden yapılan son 30 dk içerisinde olan kakadan örnek almak isteyebilir).

** Bu kaynak;  Erken tanının koyulmasında sizler için ön bilgi vermeyi amaçlamaktadır.

Görsel Kaynak: babycenter.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error:
%d blogcu bunu beğendi: