Doğum için hastane seçimi; gebelik süresinin sonlanacağı yeri seçmek Hekim’in seçilmesi kadar önemlidir. Hekiminizin çalıştığı ya da anlaşmalı olduğu hastanelerden seçim yaparken bazı noktalara dikkat etmeliyiz.

 

📌İlk olarak Temizlik;

Sağlığımızı emanet ettiğimiz hastanenin temiz olması oldukça önemli bir konu. Elbette hastanelerin dört bir bucağını temizlik standartları açısından incelemenize imkan yok. Ancak başka zamanlarda gerek kendi muayeneniz için, gerekse bir yakınınızı ziyaret etmek için gittiğiniz hastanelerinin temizlik standartlarının farklı olabildiği dikkatinizi çekmiştir. Genel olarak bir hastane ne kadar kalabalık olursa, hasta başına ayrılan sürenin o kadar düşeceği ve genel alanları temiz tutmanın o kadar zorlaşabileceği unutulmamalı.

Ülkemizde bazı hastaneler oldukça isim yapmış. Ancak bu popülerlikten ötürü inanılmaz bir hasta ve ziyaretçi trafikleri var. Bu nedenle mümkünse en azından ziyaret standartları en azından görebildiğiniz genel alanların temizliğine dikkat edilen bir yeri seçmekte fayda var.

📌Yakınlık;

Özellikle büyük şehirlerde, eviniz ile doğum hastanenizin mesafesini kısa tutmakta fayda var. Mümkünse en fazla 15-20 dakikada ulaşabileceğiniz, özel arabanız varsa park yeri konusunda sıkıntı yaşamayacağınız bir hastaneyi tercih etmekte fayda var.

Doğum için hastane seçimi

📌Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi; Bir Yenidoğancı olarak bence en önemli etken doğum yaptığınız hastanenin tam teşekküllü ve Yenidoğan’da uzmanlaşmış bir Hekimi bulunmalıdır. Gebelik kapalı bir kutu gibidir. Bu yüzden Doğumda hazırlıklı olunmalıdır.  Beklemediğiniz şekilde gelişebilecek durumlara karşı hazırlıklı olmak için, yenidoğan yoğun bakım ünitesi olan bir hastaneyi seçmekte fayda var. Doğum öncesi hasta odası gezerken bebek odası ve yenidoğan yoğun bakım ünitesi hakkında bilgi almayı unutmayın.

📌Hastane Politikaları;

➡️Doğumdan önce sancı çekme süresince bekleyeceğiniz odayı, doğumhaneyi, doğum sonrasında kalacağınız odayı, yenidoğan odalarını, yenidoğan yoğun bakım ünitesini göreceğiniz bir tur düzenliyorlar mı?

➡️Doğuma eşiniz, yakınlarınızın girmesine izin veriliyor mu?

➡️Doğum fotoğrafçısıyla çalışacaksanız o  hastane doğum fotoğrafçısına izin veriyor mu? Hangi koşullarda veriyor?( Bazı hastaneler doğum fotoğrafçılarından belge talep ederler.)

➡️Doğum sonrasında eşiniz ya da refakatçiniz sizinle aynı odada kalabilecek mi? Uyuyabileceği bir yer var mı?

➡️Doğumdan sonra bebek annenin odasında kalabiliyor mu? Yoksa buna izin verilmeyip, bebek odasında mı kalıyor?

➡️İlk emzirmeler sırasında size yardımcı olabilecek, yol gösterebilecek bir emzirme danışmanı ya da hemşire var mı?

➡️ 7-24 Nöbetçi çocuk doktoru ya da Kadın Doğum uzmanı bulunuyor mu?

Yukarıda yazdığım detaylar oldukça önemlidir. Hastane ziyaretlerinizde bu koşulları gözden geçirmeyi unutmayın.

Siz hastane ya da Hekim seçerken nelere dikkat ettiniz ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error:
%d blogcu bunu beğendi: