Gebelik döneminde alınan kilo ve vücutta meydana gelen değişiklikler, anne adayının kıyafetlerinin tamamen değişmesine yol açar. Gebeliğin ilk 3 ayında anne adayı genellikle gebe kalmadan önceki kıyafetlerini giyebilir. Çünkü ilk 3 ayda kilo alımı çok az olur hatta hiç kilo alımı olmayabilir. 3. aydan sonra ise yavaş yavaş kilo artacak; karın büyüyecek, ayaklarda, bacaklarda ve kollarda ödem olacaktır. Bunlardan dolayı artık eski kıyafetlerden vazgeçip gebeliğe uygun yeni giysiler ve ayakkabılar seçmek gerekecektir.Gebelikte giyim tercihleri yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Hamilelikte ne tür giyeceklerden kaçınmak gerekir?
– Beli sıkan sıkı giyecekler ve kemerler
– Naylon ve sentetik iç çamaşırları
– Sıkı ve sert sütyenler
– Yüksek topuklu ve ayağa tam oturan sıkı ayakkabılar
– Karın ve göbek kısmını sıkan kıyafetler
– Dar pantolonlar, bacağı sıkan çoraplar

Hamilelikte ne tür kıyafetler tercih edilmelidir?
– Eşofman
– Rahat ve geniş pantolonlar
– Bol ya da rahat t-shirtler
– Rahat elbiseler, etekler, hamile giyim
– Pamuklu iç çamaşırları ve rahat yumuşak sütyenler

 

Kıyafetlerin rahat olması özellikle bacaklar için oldukça önemlidir. Ödem ve kilo artışı ile birlikte dolaşım problemleri olabildiğinden, dar kıyafetler giyilmesi dolaşımın bozulmasını hızlandırıp bununla ilgili çıkabilecek problemleri(Hemoroid ve varis vb.) tetikleyebilir.

 

Hamilelikte ne tür ayakkabılar tercih edilmelidir?

Ayakkabıların topuğunun 2-3 cm olması gebelikte en ideal olanıdır. Yüksek topuklu giyilmemelidir. Tamamen düz ve çok ince tabanlı ayakkabı yerine 2-3 cm kısa topuklu bir ayakkabı vücut dengesi açısından daha ideal olacaktır. Çünkü gebelikte bel çukurluğu artar ve anne karnındaki ağırlığı dengelemek için geriye eğilerek yürür, bunu dengelemek için ayakkabıda ufak bir topuk olması faydalı olur.

 

 

 

 

Sebepleri ise;
– Gebelikte ayaklarda ödem sık olduğu için ayakkabıların biraz geniş ve rahat olması gerekir.
– Gebelikte deniz veya havuza girilebilir, yüzülebilir, mayo veya bikini giyilebilir. Önemli olan ıslak mayo ve bikinin değiştirilmesidir.

Kumaş seçimine dikkat edin..

Doğal kumaşları kullanmayı tercih edin. Yumurtlamanın meydana geldiği günden itibaren gebe olduğunuz zaman, vücudunuzun ısısı 0,5 ile 1 derece arasında daha sıcak olur. Bu sıcaklık durumu da, gebelik döneminin sonuna kadar aynen devam eder. Bu sebepten dolayı, hava alan ve vücut ısısında herhangi bir sorunun meydana gelmesine neden olmayacak kumaşları kullanmayı tercih edin. Pamuk, keten gibi kumaşlar tercih edilmelidir.  Aynı zamanda, gebelik dönemi içerisinde vücut derisi daha hassas olur. Bu sebepten dolayı, vücudunuzu kaşındıracak veya  tahriş olmasına sebep olacak her türlü maddeden olabildiğince uzak durmaya dikkat etmeniz gerekir.

İç çamaşırı seçimi nasıl olmalı?

Gebelik döneminde iç çamaşır seçimi yaparken, pamuklu ürünleri tercih etmelisiniz. Gebelik boyunca, idrar yolları enfeksiyonu ve benzeri enfeksiyonları kapma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu sebepten dolayı, hava alan bir alt iç çamaşırı giymeniz, sağlığınız açısından muhakkak gereklidir. Gebelik dönemi süresince, süt yapım işlevine başlayacak göğüsler ise, yavaş yavaş büyümeye başlar. Baleni olmayan ve göğüslere baskı yapmayan gebe sütyenleri almanızda yarar olacaktır. 

 

 Sevgiler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error:
%d blogcu bunu beğendi: