Gebelikte olan her diyabet, gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti) olarak adlandırılmaz. Amerika Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları Derneği(ACOG-American College of Obstetricians and Gynecologists), ve Amerika Diyabet Derneği (ADA- American Diyabetes Association), gestasyonel diyabet için farklı tanı kriterleri önermektedir.

Diyabet Tanısı için şu anda uluslararası kullanılmakta olan, ADA’nın tavsiyeleri;

1) HbA1c(3 aylık ortalama kan şekeri düzeyi diye bilinir)’nin yüzde 6.5 ya da daha fazla olması,

2) Açlık kan şekerinin 125 mg/dl. ya da daha fazla olması,

3) Herhangi bir zamandaki kan şekerinin 200 mg/dl ya da daha fazla olması,

Gestasyonel Diyabet

Bu tanı kriterlerinden herhangi birinin en az 2 kere farklı zamanlarda pozitif olması ya da bu kriterlerin birden fazlasının pozitif olması ile diyabet tanısı konur.

Bu kriterler gebelik süreci içinde geçerlidir. Gebelikte oluşan her diyabet, gestasyonel diyabet olarak adlandırılmaz. Gestasyonel diyabet tanısı önceden diyabet tanısı almamış hastalarda OGTT(Oral Glukoz Tolerans Testi-Şeker Yükleme Testi) ile konur.

Eğer gebelikteki herhangi bir zamanda bu tanı kriterlerine uyan hasta olursa gestasyonel diyabet değil, diyabet tanısı alır.

Gebelik diyabeti (gestasyonel diyabet), daha önceden diyabeti bulunmayan bir kadında, gebelik sırasında OGTT ile ortaya çıkan ve bebeğin doğumu ile birlikte genellikle ortadan kaybolan, geçici bir diyabet şeklidir.

  • Gebe kadınların yaklaşık olarak %2-4’ünde görülür.
  • Gebeliğin genellikle 24-28. haftalarında ortaya çıkar.
  • Daha sonraki gebeliklerde tekrarlayabilir.
  • Bu tür diyabeti daha önce geçirmiş olan kadınlarda, daha sonraki yıllarda kalıcı tip 2 diyabet gelişme riski oldukça yüksektir. Bu nedenle, gebeliğinde diyabet gelişen annelerin gebelik sonrasında ideal kilolarına dönmeleri ve düzenli spor yapmaları hastalığın tekrarlamaması açısından çok önemlidir.

Gestasyonel Diyabet riskim var mı?

  • Ailesinde diyabet hastalığı olan kişiler,
  • Kilolu kişiler,
  • 35 yaş üzerinde gebe olanlar,
  • Daha önceki hamileliklerinde 4 kilogramın üzerinde bebek doğurmuş olanlar,
  • Daha önceki gebelik sırasında gestasyonel diyabet olanlar risk altındadır. Gerekli testler için doktora danışılmalıdır.

Gestasyonel Diyabet nasıl teşhis edilir?

Gebelik şekeri tanısı konan anne adaylarının yarısında risk faktörlerinden hiçbiri bulunmaz. Bu nedenle hiçbir şikayeti olmasa bile tüm anne adayları 24-28. gebelik haftalarında, diyabet gelişme riskinin en yüksek olduğu dönemde şeker hastalığı tarama testine (oral glukoz tolerans testine) tabi tutulur. Eğer bu haftalardaysanız Hekiminize testi danışmayı unutmayın.

Bir sonraki postta OGTT’nin detaylarını yazacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error:
%d blogcu bunu beğendi: