Doğal doğum furyasının uçup gittiği, zaten hayatımızda olan (normal olan) bir durumun abartıldığı bir dönemde en fazla göz ardı edilen konulardan biri de “Sezeryan ile doğum” dur. Zorunlu ya da isteğe bağlı da olsa anne adayı kendi ve bebeği için sezeryan ile doğum sürecine bilinçli olarak girmelidir.

Her iki doğum yöntemi için de durum aynıdır. Her iki doğum yönteminin de kendi içinde eksileri ve artıları vardır. Önemli olan bunları bilmek ve Hekiminizin yönlendirmesi doğrultusunda “SİZİN İÇİN EN UYGUN OLAN” doğum yöntemini seçmektir.

Sezeryan ile doğumun bebek üzerine etkileri olduğu kadar, anne için de oldukça önemli bir süreçtir. Sezeryan süreci anne tarafından bilinmeli ve hazırlıklı olmalıdır. Burada hazırlıklı olmanızdan kastım; hastanedeki süreciniz ve emzirmedir. Bu süreçler genellikle yaşayarak öğrenilir. Hiçbir eğitimde bu süreçlerden bahsedilmez. İnternetten sezeryan videoları izleyerek ya da geçmiş kötü ya da iyi tecrübeleri dinleyerek zihninizi kirletmeyin. Her annenin doğum süreci kendine özeldir. 

Sezeryan ile doğumun bebek üzerine (olası) etkileri vardır.

Bebekte;
• Emzirme gecikebilir,
• Solunum sorunu artabilir(TTN-Yenidoğanın geçici taşipnesi),
• Anneden geçen ilaçlar nedeniyle sedatize(uyku hali) olur ve buna bağlı olarak da emme pasif olabilir,
• Erken temas olasılığı azalır,

İlk gün en zor gün olarak bilinir ancak gelişen anestezi türleri ile birlikte anne bu süreci rahat geçirmektedir.
Sezeryanın bebek üzerine olan etkilerini bilerek emzirme konusunda bilinçli olunmalıdır. Annede ilaç(sedatize eden) kullanılmışsa bebekte uyku hali artabilir. Ancak genellikle artan Spinal ve Epidural anestezi doğrultusunda uyku hali daha az görülür.
Bebekler genellikle sezeryanı takiben aktif olurlar(ilaç etki etmemiş olan bebekler). Arama ve emme refleksi güçlüdür. Bunun nedeni Adrenalin seviyelerinin doğumu takiben yüksek olmasıdır. İlk gün sürekli emmek ister, uyanık kalır. Ancak gece olduğunda uyku hali artar ve uyandırmak zorlaşabilir. Bu nedenle emzirme sürecinin gece takibi çok daha önemlidir.

Öncelikle; Gebeliğinizin 32. Haftasından sonra Emzirme ve Anne sütü ile ilgili eğitim alınmalıdır. Birçok hastanenin doğum öncesi verilen eğitimlerde en yararlı olacak eğitim Emzirme ve Anne Sütüdür.
Hastaneye yatışınız itibari ile yanınızda size (mümkünse)emzirme konusunda size destek olabilecek bir yakınınız olmalıdır. Hastanede bulunan bebek hemşireleri size bu konuda destek olacaktır ancak sizden farklı bebeklerle de ilgilenmesi gerektiğinden, size destek her zaman destek olabilecek bir yakınınız bulunmalıdır.

Sevgiler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error:
%d blogcu bunu beğendi: