Sezeryan sonrası emzirmeyi başlatma ve destekleme oldukça önemlidir. Sağlık personelinin desteğinin yanında, annenin yanında kalacak kişinin emzirmeyi nasıl desteklemesi gerektiğini ve hangi konulara dikkat etmesi gerektiğini bilmelidir.

Emzirme nasıl başlatılır? 

 • Bebeğiniz ile mümkün olduğunca erken ten teması kurun. Oda alındığınızda yapacağınız ilk şey bebeğinizle ten teması kurmak olsun. Eğer genel anestezi ile sezeryan olduysanız size destek olacak kişilere ve sağlık personeline konuyu mutlaka hatırlatın.
 • Ten temasını takiben ilk 1 saat içinde bebek emzirilmelidir(normalde bu süre ilk 30 dk dır.)Sezeryan dolayısıyla odaya alınma süresi 1 saati bulabilir. Bu sebeple en kısa sürede ten temasını sağlamalısınız.
 • Emzirmek için en rahat pozisyonu bulmalısınız. Bu konuda sizinle ilgilenen Hemşireniz destek olacaktır. Eğer spinal ya da epidural anestezi ise yarı oturur pozisyona gelip emzirme de ağrı hissetmeyebilirsiniz. Ancak genel anestezi de bu pozisyon ağrılı olabilir. Yan yatarak emzirmeyi sürdürebilirsiniz. Bebeğin size paralel olması önemlidir.  Yarı oturur pozisyonda da ameliyat yerini(insizyon) mutlaka koruyacak şekilde yastıkla destekleyin. Bu destekle bebeğinizi daha rahat bir pozisyonda emzirebilirsiniz.
 • Genel anestezi sonrası 2 saat kadar ağrı hissedilebilir. Bu ağrı ne çok ne de az diyebilirim. Her insanın ağrı eşiği farklıdır. Bu iki saatlik süreç bittiğinde ağrı hafiflemeye ve ağrı kesiciler etkin olmaya başlar. Sezeryan sonrası 2 saatlik süreçte emzirme konusunda Hemşirenizden ve yakınlarınızdan bolca destek alacaksınız.
 • Damaryolu olacağı için tedavinizi de engellememek adına bebeğinizi uygun yerleştirmeye özen gösterin. 
 • Hastanede kaldığınız süre boyunca bebeğinizle aynı odada kalın. Gece dinlenmek için bebek odasına alınmasını teklif etmeyin. Aynı odada olmak hem bebek güveliği, hem de emzirme süreci için oldukça önemlidir.
 • Her iki memeyi de en az 20’şer dakika emzirin. Kolostrum bebeğinizin beslenmesi için yeterli miktardadır. Sezeryan da geciken süt salgılanması için bol sıvı alınmalıdır. Hastaneden talep edeceğiniz ya da evden getireceğiniz kompostolar ile hem süt salgılanmasını artırabilir hem de bağırsak hareketliliğinin hızlı düzenlenmesi için önemlidir.
 • Gece bebek uyandırılarak 1,5 saatte bir (eğer isterse daha sık) anne uyurken bile emmesi sağlanmalıdır. Annenin istirahat etmesi gerektiğinden, anne uyurken bile yanında kişi tarafından desteklenerek emzirmeye devam edilmelidir. 48. Saatten sonra bebeğin kanındaki sarılık(bilirubin) seviyesi artmaya başlayacağı için uyku hali artabilir. Bu nedenle sezeryan sonrasında hastanede kaldığınız süredeki emzirme yaklaşımınız oldukça önemlidir.
 • İdrar ve kaka takibi mutlaka takip eden Hemşireye iletilmelidir. İlk idrarı ve ilk kakası önemlidir. İlk günler genellikle koyu renkli mekonyum dediğimiz kakayı yapar.

  Mekonyum
  Mekonyum(bebeğin ilk kakası)

 

 

 

 

 

 • Bezindeki idrarın renginin koyu sarı olması ya da kırmızı lekeler takip edilmelidir. Bu lekeler ürat kristalinden kaynaklanır ve yetersiz beslenme göstergesidir.Ürat Kristali 
 • Sezeryan da kalış süresi genellikle 3 gün 2 gecedir. Hastane de olabildiğince tüm sorularınızı sorun ve emzirme ile ilgili problemleriniz var ise çözmüş olarak taburcu olun.

 

 

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Yazmamı istediğiniz konularla ilgili iletişim formundan bana mail atabilirsiniz.

 

Sağlıklı doğumlar..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error:
%d blogcu bunu beğendi: