Yenidoğan’da uyku hali neden olur? Nasıl uyandırılır?

Yenidoğanda ilk 2 hafta genellikle yoğun uyku hali görülür. Bebek prematüreyse bu süreç daha da uzayabilir. Uyku hali bebeğin emme eforu ile yorulması, sarılık düzeyinde artma, erken sepsis ( enfeksiyon) ve normal uyku süreleri(16-18 saat) ile ilgilidir.

Bu süreçte bebeğin uyku halinde olması, beslenme sürelerini aksatabileceğinden mutlaka bakım veren kişi( anne, anneanne gibi) tarafından saat tutularak takip edilmelidir.

Beslenme de aksamalar olması durumunda; bebekte sarılık düzeyinde artma olabilir ve düzey arttıkça uyku hali daha da yoğunlaşır. İkinci olarak beslenme öğünlerinde kayıp yaşayacağından ya da yetersiz besleneceğinden sıvı kaybı olup hastaneye yatması söz konusu olabilir.

Bebek ilk haftalarda;

  • En geç 2 saatte bir emzirilmeli,
  • Her bir memeyi en az 15 dk. emmeli,
  • Günlük kaka ve idrar çıkışı takibi yapılmalı( 5-6 kez kaka, 7-8 kez ve daha fazla idrar yapabilir.),
  • İdrar rengi koyu sarı ve bezinde kana benzer pembelikler(kristaller) olmamalıdır.

Peki uyanmayan bebeği nasıl uyandıralım?

  • Her emzirme saatinde bebek kendiliğinde uyansın ya da uyanmasın mutlaka altı açılıp silinmelidir. Islak bir mendil ya da pamuğun tene teması bebek için uyarı olacaktır.
  • Buna rağmen uyanmıyorsa, kıyafetleri çıkarılıp yeniden giydirilerek uyanması sağlanabilir,
  • Ayak tabanı bebekler için uyarandır. Parmak ucu ile yaptığınız uyarılar (gıdıklama tarzı :)) ile uyanmasını sağlayabilirsiniz. Ayağının altına yapılan uyarı bebeğin canını acıtmayacak sertlikte yapılabilir.

Yukarıdaki üç yöntemle de bebeği rahatlıkla uyandırabilirsiniz. Eğer bebeği uyandıramıyorsanız yöntemleri doğru yapıp yapmadığınız ile ilgili gözden geçirmelisiniz. Ayrıca sarılık düzeyinde ciddi düzeyde artma ve enfeksiyon(erken sepsis) varsa uyku halinde değişme olmayabilir. Yukarıdaki yöntemlerle uyanmıyorsa mutlaka Hekime başvurmalısınız.

Bebeği uyandırıp emzirmeye başladığınızda da 5 dk. emip tekrar uykuya geçebilir(çabuk yorulur). Emme sırasında bebek yaptığı dinlenmelerde 1 dk. dan daha fazla dinleniyorsa mutlaka çeneye uyarı verilerek emmeye devam etmesi sağlanır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error:
%d blogcu bunu beğendi: